مکالمه در خیابان

چهارشنبه 14 مهر‌ماه سال 1389 ساعت 22:00

دوست اول: منتظرم تا قهوه تلخ رو از جایی پیدا کنم و ببینم  

دوست دوم: من از تو به عنوان یه تحصیلکرده انتظار این حرف رو نداشتم  

من به عنوان حکم: نظر من به نظر "دوست اول" نزدیک تر است هرچند در مقام اجرا اونقدر برای خودم ارزش قائلم که این مجموعه رو بخرم ولو یک سال بعد 

دوست دوم: برای تو هم متاسفم. همینه که ما ایرانیها اصلاح نمیشیم.  

من به عنوان حکمی که خود یک سر دعوا شده است: اتفاقا من برای تو متاسفم. اگه یه نگاه دقیقتر به اطرافت بندازی منو سرزنش نمی کنی. من فکر میکنم مجموعه قهوه تلخ و یا حتی برنامه نود فقط و فقط نقش مسکن و سرگرمی و دلخوشکنک رو برای مردم بازی میکنند و بس. وگرنه همه می دونند در مدت قریب به 10 سال پخش نود این برنامه هیچ تاثیر مثبتی روی فوتبال این مملکت نداشته که خودش دستهایی آلوده به همراه خودش داره. حتی نتونسته یه جریان و یه روند در ورزش کشور رو شکل بده. مدیری هم جز بیان انتقاداتی که در سطح جامعه مطرح میشه کار خاصی انجام نمیده . در واقع وقتی مردم اعتراضات خودشون رو از دهان مدیری می شنون  تخلیه میشن . من انتظار معجزه از چنین برنامه هایی رو ندارم. ولی این همه هیاهو برای این برنامه ها به این معناست که بقیه و مردم انتظار معجزه از چنین برنامه هایی رو دارند. مدیری اگه واقعا منتقد انچنانی بود که جایی توی مملکت نداشت. این همه هیاهو و جنگ زرگری بر سر لحاف ملاست. کیه که ندونه مدیری و اون تهیه کننده های معروفش توی مجموعه های قبلی از هر فرصتی برای تبلیغ کالاهای مختلف استفاده می کردند و پولهای آنچنانی به جیب میزدند. اگه کشور ما یه کشور سرمایه داری بود و هزینه سازمان عریض و طویل صدا و سیما از بودجه بیت المال تامین نمیشد می گفتم نوش جون مدیری و آقاگلیان. ولی الان با دیده مشکوک به کل ماجرا نگاه می کنم وقتی که از خودم می پرسم نکنه مدیری و دست اندر کاران قهوه تلخ مجموعه ای رو که با بودجه بیت المال و صدا و سیما تهیه شده نه با قیمت بیت المال که با قیمت خصوصی به مردم می فروشند و به ریش سادگی ملت میخندند. روی این حساب رعایت اصل جنتلمنانه کپی رایت توهین به شعور ملت محسوب میشه و بس. یاد روچیلد پیر به خیر.  

دوست دوم : پس تو به شجریان هم شک داری؟  

من با تعجب از ارتباط گودرز و شقایق: تمام وجودم فدای یک تار صوتی استاد که عمری رو در راه هنر و اعتلای اون صرف کرده و لحظات خاطره انگیز بسیاری رو برام خلق کرده . حیف از استاد که بین  ما مردم نادان گیر کرده که تمایل داریم استاد رو از مقام شامخ استادی و شانیتش پایین بیاریم و اونو درگیر منازعات سیاسی کنیم. من فکر میکنم سیاسی کردن استاد توهینه به استاد. و البته به اون هنرمند نماهایی که هنرشون رو یه سیاست فروخته اند کاری ندارم.   

پی نوشت: دوستی از طریق بخش "تماس با ما" ما را به باد دشنام و انتقاد گرفته که چرا این خزعبلاتو سرهم کردی و چه و چه . اول از همه به چند موضوع اشاره کنم و بعد جواب دوستم رو بدم. همه میدونید که این مجموعه برای پخش در صدا و سیما آماده شده بود. این موضوع معنیش اینه که این سریال با هزینه ببت المال صدا و سیما تهیه شده . گفته میشه که دلیل عدم پخش این مجموعه از صدا و سیما نگاه انتقادی و عدم تطابق با اهداف کلان صدا و سیماست! به نظر شما صدا و سیما اونقدر بچه است که ناظری برای مجموعه ای که با پول کلان ساخته میشه نذاره ؟ و اصلا از اول فیلمنامه رو چک نکرده ؟ شما فکر نمی کنید که سیاستهای جدید صدا و سیما استفاده ابزاری از هر نوع نگاه انتقادی و تفسیر به رای هر نوع نگاه چالشیه. صدا و سیما اصلا دنبال چنین برنامه هاییه که با مسخره کردن نگاه انتقادی رو از دور خارج کنه. ضمن اینکه تا اینجای کار چیزی که بشه عدم تطابق با اهداف صدا و سیما دونست در این مجموعه دیده نشده. 

دوست گرامی. همه حرفهایی که میزنی در مورد بنده صدق می کنه ولی در مورد دوستانم نه. اینجا هم یه وبلاگ کوچیک و بی سر و صداست . خواهشن از من نخواه که احمق باشم. برات آرزوی شکیبایی و موفقیت دارم

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo